Len málokto si vie dnes predstaviť zásnuby bez prsteňa. Kde a kedy však tradícia zásnubných prsteňov vznikla? A kedy sa stal diamant na prsteni štandardom?
Kruh symbolizujúci večnosť využívali na vyjadrenie lásky už starí Egypťania. Tí však namiesto kovových prsteňov obdarovávali milovanú osobu symbolickým kruhom z tŕstia. Až niekedy od 2. storočia pred naším letopočtom je známa rímska tradícia obdarovávania snúbenice prsteňmi. Čítate správne – nie jedným, ale hneď dvoma. Jeden bol zlatý a snúbenica ho nosila na verejnosti. Druhý, vyrobený zo železa, mala žena nosiť v domácnosti a pri domácich prácach. Rimania sa zaslúžili aj o zvyk nosiť prsteň na ľavom prstenníku – verili totiž, že tzv. vena amoris, žila, ktorá je priamo spojená so srdcom, sa nachádza práve v tomto prste.
Čo sa týka diamantov, tie sa prvýkrát objavili (aspoň podľa dochovaných zdrojov) na zásnubnom prsteni až v 15. storočí. Rakúsky arcivojvoda Maximilián daroval v roku 1477 Márii Burgundskej zásnubný prsteň, na ktorom bolo malými diamantmi vysádzané písmeno M. Netreba asi spomínať, že tento nápad začala vtedajšia šľachta vo veľkom napodobovať. Diamanty na prsteňoch však stále boli výsadou len bohatých aristokratických a kráľovských vrstiev. Častým fenoménom boli aj prstene s vygravírovanými romantickými veršami.
Maximilián I. sa prejavil ako veľký romantik, na zásnubný prsteň nechal vysádzať písmeno M, zdroj: 77diamonds.com
Masové rozšírenie prsteňov s diamantmi ešte len malo prísť. Prvým krokom bolo objavenie obrovských diamantových baní v Juhoafrickej republike a založenie gigantickej spoločnosti DeBeers Consolidated Mines v druhej polovici 19. storočia. Na trh sa dostalo predtým nevídané množstvo diamantov, ktoré sa tak stali dostupné širším vrstvám obyvateľstva. Veľká hospodárska kríza trvajúca takmer celé 30. roky však predaj diamantov utlmila. Keď sa hospodárstvo v USA začalo ako tak zviechať, spoločnosť DeBeers presvedčila celý svet, že jediným správnym spôsobom, ako požiadať ženu o ruku, je práve s diamantovým prsteňom.
DeBeers prostredníctvom marketingovej agentúry N. W. Ayer & Son spustila kampaň so sloganom Diamanty sú večné, ktorý doslova zľudovel. Podarilo sa im presvedčiť mladých Američanov, že diamanty sú synonymom lásky a že veľkosť mužovej lásky (ale aj jeho platu a postavenia) by mala byť priamo úmerná veľkosti diamantu. Podobné očakávanie vzniklo na strane dievčat – zásnuby bez prsteňa s diamantom boli vždy trochu sklamaním. Tento názor bol navyše podporovaný aj Hollywoodom v nespočítateľných romantických filmoch s hviezdami prvej veľkosti v hlavných úlohách.
Ako zariadiť, aby dvojmesačná výplata vydržala navždy? Zdroj: adage.com
Kampaň zafungovala. Tržby z predaja diamantov v USA vzrástli z 23 miliónov dolárov v roku 1939 na viac ako dve miliardy dolárov v roku 1979. Neskôr sa podarilo tradíciu diamantových prsteňov zaviesť aj v Japonsku a na popularite v súčasnosti naberajú aj v Číne. Agentúre N. W. Ayer & Son sa však podaril ešte jeden husársky kúsok. Stanovili akési nepísané pravidlo, že zásnubný prsteň s diamantom by mal stať toľko, koľko muž zarobí za mesiac. Neskôr sa začalo hovoriť o dvoch, ba dokonca o troch mesačných výplatách. V súčasnosti je priemerná hodnota zásnubného prsteňa v USA 4 000 dolárov.
Dnes sú už tieto nezmyselné pravidlá dávno prekonané. Zásnubné prstene sa vyrábajú aj predávajú v rôznych prevedeniach a materiáloch. S diamantmi, aj bez nich. Príliš vážne netreba brať ani pravidlo o cene prsteňa. Dôležitejšia ako finančná hodnota prsteňa je totiž láska, ktorú darujúci do svojho daru a gesta vloží.
Samozrejme, pre každého je najdôležitejší a najslávnejší zásnubný prsteň práve ten jeho, ktorý daroval osobe, ktorú miluje, alebo ju od tej osoby dostal. Sú však aj také, ktoré upútali pozornosť celého sveta, či už pre slávu tých, ktorých lásku mal vyjadriť, alebo pre svoje výnimočné vlastnosti. Ktoré určite stoja za zmienku?
Princ Charles daroval v roku 1981 Diane Spencerovej zásnubný prsteň vyrobený z bieleho zlata, oválneho modrého zafíru a miniatúrnych diamantov. Mnohí sa nad týmto výberom čudovali, pretože, na rozdiel od zaužívanej praxe v kráľovských rodinách, nebol vyrobený na mieru, ale vybraný z už hotovej kolekcie. Ten istý prsteň daroval princ William Kate Middletonovej pri príležitosti ich zásnub v roku 2010.
Zafírový prsteň princeznej Diany a vojvodkyne Kate, zdroj: mydailynews.com
John Fitzgerald Kennedy, najmladší prezident v histórii USA, požiadal Jacqueline Bouverovú o ruku v reštaurácii v Bostone. Svoju lásku jej vyjadril prsteňom od známej firmy Van Cleef & Arpels. Dominantou prsteňa je 2,84 karátový smaragd a 2,88 karátový diamant.
Smaragdový prsteň s diamantom manželky prezidenta Jacqueline Kennedy, zdroj: pinterest.com
Elizabeth Taylorová bola vydatá osemkrát, a keďže jej láska k šperkom bola všeobecne známa, dá sa predpokladať, že výnimočných zásnubných prsteňov dostala viacero. Pravdepodobne najslávnejší jej daroval tretí manžel Mike Todd. Prsteň je osadený takmer 30 karátovým diamantov v tzv. smaragdovom tvare. Taylorová bola jeho rozmermi (oprávnene) nadšená a viackrát sa vyjadrila, že je veľký ako „krasokorčuliarske klzisko“.
Zásnubný prsteň Elizabeth Taylor, zdroj: pinterest.com
V roku 1947 obdaroval princ Phillip svoju nastávajúcu prsteňom z platiny, v ktorom je vsadený jeden 3 karátový diamant a desať menších (5 z každej strany). Prsteň určite nepatrí k najväčším šperkom v zbierke britskej kráľovnej, určite však patrí medzi najkrajšie a najelegantnejšie, nehovoriac o jeho nesmiernej symbolickej hodnote. Práve preto patrí medzi šperky, ktoré Alžbeta nosí najčastejšie.
Zásnubný prsteň Alžbety II., zdroj: wsbuzz.com
Hollywoodska hviezda Grace Kelly bola na vrchole slávy, keď sa v roku 1955 na festivale v Cannes stretla s monackým kniežaťom Rainierom III. Už o rok neskôr sa konala svadba, ktorú sledovalo 30 miliónov televíznych divákov. Zásnubný prsteň, s ktorým Rainier požiadal Grace o ruku, vyrobila firma Cartier z platiny. Ústredným prvkom prsteňa je viac ako 10 karátový diamant, ktorý je po stranách doplnený ešte dvoma menšími diamantmi.
Zásnubný prsteň Grace Kelly, zdroj: machicon-akihabara.info