Na čo si dať pozor pri výbere zásnubného prsteňa

V živote muža je málo dôležitejších rozhodnutí, ako to, že požiada ženu svojho života o ruku. Všetko si dôkladne naplánuje a pripraví, aby tá veľká chvíľa prebehla bez najmenších zádrheľov. Aká je etiketa pri žiadaní o ruku, sme už raz písali. Teraz sa zameriame na výber zásnubného prsteňa. Túto časť zásnub rozhodne netreba podceniť.

Ako vybrať dokonalý prsteň? Jednoznačná odpoveď na túto otázku neexistuje z jednoduchého dôvodu – nikto netuší, čo je to dokonalý prsteň. Dôležité je najmä to, aby sa páčil a ohúril vašu nastávajúcu. Ako to dosiahnuť? Nuž, nie je to ľahká úloha, ale pri troche snahy máte vyhrané. Čo teda treba urobiť?

Celý proces výberu prsteňa si môžeme rozdeliť do viacerých častí. Najprv by ste mali získať predbežnú predstavu, ako by mal prsteň vyzerať. Ide totiž o to, aby sa páčil vašej budúcej snúbenici, váš názor je v tomto prípade druhoradý. Potom sa vrhnete na výber kameňa a jeho parametre, čo je niekedy veda sama o sebe. Poslednou fázou je samotná kúpa prsteňa.

 

Platinový prsteň s diamantom v originálnom osadení, zdroj: blog.jamesallen.com

 

 

Zistite, aký štýl preferuje

Svoju polovičku by ste mali poznať dosť dobre na to, aby ste vedeli aj o polnoci povedať, aký štýl preferuje. Elegantný alebo športový? Nosí extravagantné a do oči bijúce šperky, alebo je za nenápadnosť? Má rada zlaté odtiene, alebo by jej pasovalo skôr biele zlato alebo platina? Určite jej šperky poznáte. Ak nie, skúste si ich nenápadne poobzerať. Nenavádzame vás na prehrabávanie sa v jej veciach, ale nenápadný prieskum šperkovnice vám môže výrazne pomôcť.

Nehanbite sa opýtať aj jej priateľov alebo súrodencov. Hoci ste pre ňu ten najbližší človek, niektoré témy možno preberá s niekým iným. Napríklad o zásnubách, svadbe a podobných veciach sa mohla rozprávať s kamarátkou – kým sa neopýtate, nezistíte to. Malá bojová porada s jej blízkymi vám môže ušetriť kopu starostí.

 

Psteň by mal dokonale vystihovať vkus partnerky, zdroj: alchimieventi.com

 

Drahokam

Po tom, ako ste si vytvorili už aspoň približnú predstavu, aký typ prsteňa by ste chceli vybrať, prichádza veľmi dôležitá časť. Drahokam. Hoci drvivá väčšina zásnubných prsteňov je osadená diamantom, nie je to povinnosť. Už ste si prešli jej šperkovnicu – viete, či preferuje bezfarebné diamanty alebo krištále, alebo rada hýri farbami. Okrem čistých diamantov sa často, aj keď menej, osádzajú aj zafíry, smaragdy alebo farebné diamanty. Jedna vec je vybrať druh drahokamu. Druhá vec je vybrať konkrétny kus.

 

Centrálny diamant je zvýraznený menšími zafírmi, zdroj: brilliantearth.com

 

4C

Určite ste už niekedy aspoň letmo zachytili pojem 4C. V krátkosti; 4C je v gemológii označenie pre parametre diamantu (alebo aj iných drahokamov) ako sú čistota, výbrus, farba a karátová váha (z anglických slov clarity, cut, color a carat weight). Všetky tieto parametre majú rozhodujúci podiel na kvalite a výzore diamantu, čo, samozrejme, vplýva aj na ich cenu. Seriózny klenotník vám zaiste poradí, ale aj tak by ste mali vedieť sami, aký typ výbrusu alebo veľkosť by ste si predstavovali.

 

Čistota

Tu, samozrejme, platí, že čím čistejší drahokam, tým vyššia cena. Absolútne čistý drahokam je vzácnosťou, väčšina má totiž nejaké vnútorne kazy alebo inklúzie. Tie nemusia byť voľným okom rozpoznateľné, nakupujte preto len diamanty a drahokamy s certifikátmi, ktoré stupeň čistoty nezávisle ohodnotia a odhalia ošetrenia, ktoré inklúzie zakrývajú.

 

Inkluzívny diagram pre čistotu diamantu, zdroj: ratelco.com

 

Výbrus

Pod výbrusom chápeme spôsob, akým je diamant alebo iný drahokam vybrúsený. Je to dôležitý faktor, lebo špičkový a kvalitný výbrus dokáže drahokam rozžiariť a zakryť jeho nedostatky napríklad vo farbe alebo čistote.

 

Porovnanie výbrusov, zdroj: gioia.com.sg

 

Farba  

Najhodnotnejšia pri diamantoch je absolútne priezračná verzia, ich cena klesá v priamej úmere s tým, ako farba diamantu matne alebo žltne. Diamanty existujú aj v iných farebných verziách. Iné drahokamy, ako zafír, rubín alebo smaragd, majú taktiež stanovené najhodnotnejšie farebné odtiene.

 

Rôzne typy farebných diamontov, zdroj: gia.edu

 

Karátová váha 

Alebo inými slovami veľkosť. V gemológii na veľkosti jednoznačne záleží, pri diamantoch s narastajúcou veľkosťou stúpa aj cena.

 

Prehľad veľkostí diamantov, zdroj: bashertdiamonds.com

 

Je vhodné rozmyslieť si, ktoré z týchto „Céčiek“ je pre vás podstatné. S nimi ešte úzko súvisí aj tvar drahokamu. Najčastejší a najžiadanejší tvar diamantu je okrúhly (round). Preto je aj drahší. Ak vám ale záleží skôr na veľkosti, ako na tvare, môžete skúsiť iné tvary, ktoré vás vyjdú lacnejšie a ušetrené peniaze investovať do karátov.

 


Najčastejšie tvary diamantov, zdroj: rm-style.com

 

Už ste si vybrali obrubu, drahokam, jeho veľkosť, farbu aj tvar. Čo osadenie? Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že nie je až také dôležité, nepodceňujte to. Prihliadnite aj na to, či je vaša nastávajúca aktívna osoba, alebo skôr elegantné dievča. Ak stále niečo robí, športuje alebo manuálne pracuje, môže sa stať, že si pri týchto činnostiach zabudne dať prsteň dole. Vyššie osadenie môže byť nepraktické, radšej zvoľte nižšie, pevnejšie. Do úvahy treba brať aj to, čo osadenie urobí so samotným prsteňom. Menší drahokam sa na väčšom prsteni a v masívnejšom osadení môže strácať.

 

Dôležitý je aj výber vhodného osadenia, zdroj: theknot.com

 

Návšteva klenotníctva

Dobre, takže už máte vytvorenú približnú predstavu o tom, ako by mal vyzerať prsteň, ktorý by ste chceli predložiť svojej priateľke a vyraziť jej ním dych. Samotnú návštevu klenotníka alebo klenotníctva ste až do tohto bodu odkladali, alebo, naopak, ste s ním celý proces konzultovali.

V tom prvom prípade máme zopár rád aj v tomto bode. Vyberajte seriózne klenotníctva. V dnešnej dobe je najmenej pozrieť si na internete zopár referencii od zákazníkov, porovnať si ceny alebo služby jednotlivých predajcov. Keď už si vyberiete, kam pôjdete, vyžadujte certifikáty. O nich sme písali v minulom článku. Certifikáty vám zaručia pravosť drahokamu a prehľadne a nezávisle ohodnotia jeho 4C. Pri väčších kameňoch požadujte certifikáciu GIA (Americký gemologický inštitút), ktorý je najrešpektovanejšou autoritou na poli hodnotenia drahých kameňov, alebo z iného seriózneho inštitútu.

 

Certifikát GIA, ktorý by ste mali dostať pri kúpe väčšieho diamantu, zdroj: gia.edu

 

Na koľko ma to celé vyjde?

Možno si hovoríte, že celý článok sa mal začať touto otázkou. Áno, aj to je jedna z možností, najprv si stanoviť rozpočet a na jeho základe prispôsobovať svoj výber. Dokonca sa kedysi hovorilo, že zásnubný prsteň by mal byť v hodnote dvoch mesačných platov snúbenca. Tieto pravidlá sú dnes už dávno prekonané. Prsteň by mal odrážať váš cit k vyvolenej a áno, mali by ste do neho niečo investovať, ale rozhodne by vás nemal zruinovať alebo zadĺžiť. Berte ohľad na vlastné finančné možnosti.

 

Do prsteňa investujte v rámci svojich možností, zdroj: yarss.com

 

 

Zdroje:

http://www.wikihow.com/Choose-an-Engagement-Ring

http://www.brilliantearth.com/news/a-guys-unbiased-guide-to-engagement-rings/

http://www.huffingtonpost.com/the-knot/10-things-no-one-tells-yo_1_b_4482716.html

http://www.menshealth.com/style/how-buy-engagement-ring

https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2002/feb/13/shopping.familyandrelationships1

 

Napíšte nám
Meno:
Telefón:
E-mail:
Overovací kód: *
Text správy:
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia