Najvzácnejšie drahokamy na svete

Diamant má medzi drahokamami niekoľko neodškriepiteľných prvenstiev. Bezpochyby je najtvrdší, najslávnejší a pravdepodobne aj najobľúbenejší. Často počuť, že je aj najvzácnejší. Je to pravda? Pravdupovediac, až tak úplne nie. Na svete sa nachádza viacero minerálov a drahokamov, ktorých výskyt je taký vzácny, že nájdenie každého kusu je pre gemológov senzáciou. Je dosť možné, že o väčšine z nich ste nikdy nepočuli, a pravdepodobnosť, že budete niekedy vlastniť šperk z týchto drahokamov, sa takmer s istotou rovná nule. Poďme si ich predstaviť. Nie sú zoradené v žiadnom špecifickom poradí.

 

 

Tanzanit

O tomto drahokame sa hovorí, že je tisíckrát vzácnejší ako diamant. Vzhľadom na jeho obmedzený výskyt je to dosť možné. Jediné známe nálezisko tanzanitu je v bani pod horou Kilimandžáro v africkom štáte Tanzánia, podľa ktorého dostal aj svoje meno. Tanzanit bol objavený až v roku 1967, takže tento rok gemologická obec oslavuje jeho prvé polstoročie.

Tanzanit preslávila najmä spoločnosť Tiffany & Co., ktorá ho použila vo viacerých svojich šperkoch. Známy je vďaka svojej modrej farbe. Tá je však často výsledkom tepelného upravovania. Cena prirodzene sýtomodrých tanzanitov dosahuje astronomické hodnoty. A zdá sa, že bude ešte stúpať - zatiaľ jediné známe ložisko tohto drahokamu bude do dvadsiatich rokov prázdne.

 

Tanzanit, zdroj: gemcoach.com

 

Benitoit

Tento drahokam dostal názov podľa miesta svojho náleziska – rieky San Benito v Kalifornii. Objavený bol v roku 1907, skromné ložiská boli nájdené aj v Japonsku a americkom štáte Arkansas. Tieto náleziská sú však svojou veľkosťou takmer zanedbateľné a pôvodné ložisko v Kalifornii už nové benitoity od roku 2006 takisto neprodukuje. Jeho cena tak neustále stúpa.

Benitoit sa vyznačuje svetlomodrou farbou a zložený je z bária, titánu a kremíka. Pod ultrafialovým svetom veľmi jasne fosforeskuje. Napriek tomu, že je ľudstvu známy viac ako sto rokov a jeho zloženie už tiež dávno nie je tajomstvom, príčina jeho fosforeskovania stále nie je uspokojivo vysvetlená.

 

Benitoit, zdroj: collectorsedge.com

 

Musgravit

Všetky drahokamy v tomto článku sú bezpochyby vzácne, ale o musgravite to platí niekoľkonásobne. Dátum jeho objavenia spadá do roku 1967 a stalo sa to v oblasti Musgrave v Austrálii, podľa čoho dostal aj svoj názov. Veľmi skromné náleziská sa odvtedy našli aj v Grónsku, v Antarktíde či na Srí Lanke. Nič to však nemení na fakte, že prvý drahokam, ktorý bol dostatočne veľký a vhodný na vybrúsenie a využitie v šperkárstve, bol nájdený až v roku 1993. Dnes existuje takýchto musgravitov asi desať.

Z chemického hľadiska ide o oxid hliníka obohatený o horčík, železo a zinok. Vyznačuje sa svetlofialovou farbou so zelenkavým odleskom. S najväčšou pravdepodobnosťou sa k tomuto drahokamu nikdy nedostanete. Na otvorenom trhu nie je dostupný, ak ho však napriek tomu zbadáte niekde v ponuke, takmer stopercentne pôjde o podvod.

 

Musgravit, zdroj: luxuryactivist.com

 

Červený beryl

Červený beryl je minerál zložený z berýlia, hliníka a kremičitanu. Čistý beryl je bezfarebný, jeho farbu mu dodávajú stopové prvky iných prvkov. Chróm a vanád ho sfarbujú dozelena a tak vzniká slávny smaragd. Mangán zapríčiňuje sýtočervenú farbu a takýto beryl (prezývaný aj červený smaragd) je extrémne vzácny.

Hoci trochu pripomína rubín, jeho výskyt je asi 8 000 krát vzácnejší. Nachádza sa len na dvoch miestach v Utahu a na jednom v Novom Mexiku. Podľa jednej štúdie pripadá na 150 000 objavených diamantov jeden červený beryl. Navyše, väčšina z nájdených červených berylov je príliš malá na to, aby bola brúsiteľná a použiteľná v šperkárstve. Zvyčajne vážia menej ako jeden karát.

 

Kryštál červeného berylu, zdroj: capistranomining.com

 

Alexandrit

Jeden z najzaujímavejších kameňov v našom zozname bol nájdený v 30. rokoch 19. storočia na Urale a meno dostal po cárovi Alexandrovi II. Preslávil sa najmä svojou výnimočnou vlastnosťou – meniacim sa sfarbením. Na priamom slnečnom svetle má alexandrit zelené sfarbenie, v tme červené. Práve preto sa o ňom hovorí „smaragd cez deň, rubín v noci“.

Práve schopnosť meniť farbu ovplyvňuje aj jeho cenu. Niektoré menia farbu len nepatrne, iné, naopak, zmenia farbu úplne. Práve tie sú najcennejšie. Smithonian Institute vlastní najväčší exemplár alexandritu, ktorý váži slušných 65 karátov. Drvivá väčšina týchto drahokamov však neváži viac ako jeden karát.

 

Alexandrit cez deň a v noci, zdroj: gia.edu

 

Jadeit

Jadeit, najvzácnejšia odroda nefritu, patrí medzi najcennejšie drahokamy vôbec. Jeho cena sa pohybuje v závratných výškach. Jeden príklad za všetky – jadeitový nahrdelník, ktorý sa predal na aukcii usporiadanej aukčným domom Christie's v roku 1997, sa predal za omračujúcich 10 miliónov dolárov. Jadeit sa prirodzene vyskytuje v Mjanmarsku, odhaduje sa však, že jeho zásoby sa vyčerpajú do desiatich, maximálne dvadsiatich rokov.

 

Jadeit, zdroj: jogsshow.com

 

Painit

Painit bol objavený v roku 1951 britským gemológom Arthurom C. D. Painom, po ktorom získal aj svoje pomenovanie. Ako nový minerál bol uznaný až v roku 1957. Dlhé roky bol považovaný za najvzácnejší drahokam vôbec. Zápis v Guinessovej knihe rekordov z roku 2005 ho za taký ešte stále považuje.

Britské múzeum v Londýne desaťročia vlastnilo jediný nájdený exemplár tohto červenohnedého kameňa. Neskôr sa našli ďalšie kusy, ich počet však neprekročil dva tucty. Nové náleziská v Mjanmare však sľubujú jeho väčšie počty, už teraz ich je na trhu niekoľko tisíc. Stále však ide o extrémne vzácny minerál.

 

Kryštál painitu, zdroj: thegemtrader.com

 

Taaffeit

Cesta k objaveniu tohto drahokamu bola pomerne nezvyčajná. V roku 1945 si rakúske knieža Edward Charles Richard Taaffe zaobstaral zbierku spinelov z Dublinu. Pri bližšom skúmaní však Taaffe zistil, že jeden drahokam odráža svetlo iným spôsobom ako ostatné. Výsledkom analýzy bolo, že ide o úplne nový, dovtedy nepoznaný, minerál. V gemologickej obci to vzbudilo rozruch a mnohí zberatelia znova preskúmali svoje zbierky, čo viedlo k znovuobjaveniu ďalších taaffeitov.

Taafeit sa vyskytuje na Srí Lanke a v Tanzánii, ale len v extrémne skromnom počte. Existuje okolo 50 známych exemplárov tohto drahokamu, pričom prevažná väčšina z nich sa nachádza v rôznych geologických alebo súkromných zbierkach, takže pre bežnú verejnosť sú v podstate nedostupné.

 

Taaffeit, zdroj: jtv.com

 

Grandidierit

Grandidierit bol objavený v roku 1902 na Madagaskare. Zaslúžil sa o to francúzsky mineralóg Alfred Lacrois, ktorý ho aj pomenoval – po Alfredovi Grandidierovi, výskumníkovi a slávnom znalcovi madagaskarskej prírody. Grandidierit bol nájdený na viacerých miestach na Zemi, iba tie z Madagaskaru a Srí Lanky však dosahujú dostatočnú kvalitu na to, aby boli považované za drahokamy. A nie je ich veľa. Farba grandidieritu býva zelenomodrá, častokrát obsahujúca viacero farieb v jednom kameni.

 

Grandidierit, zdroj: boombastis.com

 

 

 

 

Zdroje:

https://www.forbes.com/sites/trevornace/2015/11/02/12-most-expensive-gemstones-world/#51f106341538

https://financesonline.com/10-really-expensive-gemstones-from-tanzanite-to-pink-star-diamond/

https://www.truefacet.com/guide/top-10-rarest-gemstones/

http://mentalfloss.com/article/86772/10-worlds-rarest-gemstones

https://io9.gizmodo.com/5902212/ten-gemstones-that-are-rarer-than-diamond

Napíšte nám
Meno:
Telefón:
E-mail:
Overovací kód: *
Text správy:
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia