Netradičné šperky a prsteň s diamantom

V 20. storočí sa šperkárstvo stalo doslova umeleckým remeslom, v ktorom dominujú drahé kovy, ale aj bežný materiál. Pri šperkoch môžeme hovoriť o bižutérii a o šperkoch z drahých kovov, ktorým sa budeme v tomto článku viac venovať. Šperky vždy boli a budú tým najlepším darčekom pre obdarovaného.

 

Ako sa dnes hovorí: „Čokoládu zjete, kvety vám zvädnú, ale šperk vás bude zdobiť naveky.“

 

 

Čo sa dnes nosí a čo je in

Šperk je skvelým médiom, ktorý dáva umelcovi a majstrovi možnosť prejaviť svoju kreativitu. Každý rok sa stretávame s inými módnymi trendmi, ktoré určujú, čo je momentálne in a čo sa nosí. Módne trendy sa zamerali na šperky z drahých a kvalitných materiálov, akými sú biele či žlté zlato, striebro alebo platina.

 

 

V tomto roku dominujú retiazky rôznych šírok, dĺžok alebo vzorov, ako aj pestrých farieb a tvarov s oválnymi a farebnými príveskami. Trendom v módnom a šperkovom dizajne je v tomto roku aj kryštál osadený v netradičných náhrdelníkoch, ktoré vás ozdobia svojím žiarivým leskom. Práve extravagancia a netradičnosť sú hlavným znakom módnych šperkov roku 2018. Veľké prstene, geometrické tvary alebo náramky s perál či oválnych prvkov sú to, čo sa dnes nosí. Medzi náušnicami z drahých kovov dominuje striebro, ktoré dopĺňajú perly alebo farebné polodrahokamy. Práve leto je ideálne na nosenie šperkov, v ktorých sa spája prírodný materiál s drahými kovmi.

 

 

Prsteň s diamantom a jeho história

Práve šperky zo zlata, striebra alebo platiny v spojení s farebnými drahokamami a diamantmi vás zviditeľnia a vyzdvihnú vašu prirodzenú krásu. Nie každý šperk slúži len ako ozdoba, ale so sebou nesie aj určitý symbol a význam. Podľa gréckej mytológie práve prsteň pripomína hrdinstvo Titana Prométhea, ktorý pre ľudí ukradol božský oheň a za to bol potrestaný prikovaním ku skale. Symbol drahého kovu (diamantu alebo drahokamu) nasadeného na obrúčku prsteňa nám túto symboliku pripomína aj svojím zaujímavým tvarom. Prstene sú dnes najviac nakupovanými šperkmi a práve ich netradičné prevedenia z drahých kovov nás lákajú, aby sme ich kupovali aj častejšie, ako len dvakrát za život (zásnuby a svadba).

 

 

Prsteň s diamantom, je niečo, po čom túži asi každá žena, ktorá chce svoju jedinečnosť doplniť aj výnimočným a netradičným prsteňom. V Európe sa začiatok diamantovej éry traduje od 13. storočia, kde hlavným centrom boli Benátky. Práve tu sa začali obchody s týmto drahým šperkom rozrastať a diamant sa začal veľmi zdĺhavým a v minulosti utajovaným spôsobom opracovávať. Diamant nepovažujeme len za obyčajný drahý kameň, ktorý sa objavuje na šperkoch. Už v dávnej minulosti bol považovaný za niečo, čo ľuďom prinášalo do života lásku a večnosť. Diamantom sa v minulosti pripisovali aj mystické a tajomné schopnosti. Tie najstaršie legendy tvrdia, že ak sa ktorémukoľvek odsúdenému väzňovi podarí diamant rozlomiť, ušetria ho od trestu a ostane slobodný. V 15. storočí sa začali objavovať prvé brusy v tvare štvorca, kosoštvorca a ďalších zaujímavých geometrických tvarov, ktoré dnes zdobia naše prstene. Dnes je technológia opracovania tohto drahého kovu na tak vysokej úrovni, že sa pri diamantových prsteňoch stretávame s rôznymi zaujímavými a netradičnými tvarmi srdca, slzy, alebo s okrúhlymi či hranatými tvarmi. Diamantová horúčka v roku 1970 spôsobila, že Afrika zo svojich diamantových baní zásobovala takmer celý svet. Na trhu sa objavili prvé zásnubné prstene  s diamantmi, ktoré sa od tej doby stali symbolom večnosti, lásky a predovšetkým symbolom zásnub a oddanosti. Muži aj ženy žasli tvrdosťou, čistotou a leskom diamantu, ktorý je svojimi vlastnosťami unikátom. Už vtedy sa muži predbiehali, aby svojej partnerke darovali zásnubný prsteň s diamantom a ženy žasli nad ich krásou a jedinečnosťou.

 

 

Čo znamená nosiť prsteň s diamantom

Človek často uvažuje nad tým, kto a ako stanovuje cenu prsteňa s diamantom. Diamant je drahý kameň, ktorý je každý iný a jeho cena sa od roku 1950 určuje štyrmi zásadnými faktormi, tzv. 4C – čo označuje čistotu, farbu, karát a brus diamantu.

 

 

Farba

Každý prsteň, ktorý na vrchu zdobí krásny diamant je iný. Odlišujú sa aj svojou farbou. Čím intenzívnejšiu farbu diamant má, tým ojedinelejší a hodnotnejší tento drahý kov je. Farba diamantov môže byť prírodná, alebo umelo spôsobená (zafarbovanie alebo úprava radiáciou). Iba jeden z 10.000 diamantov vlastní prírodnú farbu, preto sú také výnimočné a drahé. Farebné diamanty sú hodnotené podľa intenzity farby: Slabá, veľmi svetlá, intenzívne svetlá, intenzívna, svetlá, tmavá a hlboká.

 

 

Karát

To, aký drahý je váš prsteň s diamantom hneď po farbe určuje karátová váha. Pri ťažbe diamantov sú častejšie nachádzané malé kamienky, ako väčšie drahokamy a práve to robí veľké diamanty oveľa hodnotnejšími.

 

 

Čistota

Čím je väčšia čistota diamantu, tým je jeho hodnota vyššia. Práve tento parameter je viac dôležitý pri bezfarebných diamantoch, ako pri tých farebných, kde sú tzv. nečistoty diamantu zamaskované práve jeho farebnosťou. Čistotu diamantu voľným okom nie je vidieť a dokáže ju spozorovať iba odborník s využitím klenotníckej lupy.

 

 

Brus

Brus diamantu na prsteni si ľudia často zamieňajú s jeho tvarom. Každý brus závisí od proporcií diamantu, kde sa merajú hlavne uhly, dĺžky a symetria. Farebné diamanty sa brúsia predovšetkým preto, aby sa zvýraznila ich farba a bezfarebné kvôli ich ligotu a žiarivosti.  

 

 

Tieto 4 faktory udávajú cenu diamantu a vášho prsteňa s diamantom. Okrem týchto faktorov je dôležité brať v úvahu aj samotný tvar diamantu, aby sa páčil tomu, kto ho bude nosiť. Rovnako je významná aj samotná veľkosť a farbu kovu, z ktorého bude obruba prsteňa. Žlté diamanty sú najčastejšie zasadzované do žltého zlata, ružové diamanty zas najlepšie vyznejú v červenom zlate a bezfarebné v bielom zlate.

 

 

Teraz už len stačí nájsť vhodnú príležitosť (zásnuby, svadba, výročie, narodeniny, promócie, narodenie dieťaťa a iné), aby ste mohli obdarovať výnimočného človeka týmto jedinečným šperkom s diamantom.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Napíšte nám
Meno:
Telefón:
E-mail:
Overovací kód: *
Text správy:
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia