Diamanty sú v šperkárstve mimoriadne obľúbeným drahokamom. Vďačia za to predovšetkým svojim jedinečným fyzikálnym vlastnostiam. Výnimočná nie je len ich tvrdosť ale aj disperzia svetla, ktorá je základnou a veľmi podstatnou vlastnosťou diamantu. Priblížime vám, akú úlohu zohráva rozptyl svetla v diamante a čo sa dá podľa neho posúdiť.
Obľúbenosť diamantov nesúvisí iba so snubnými prsteňmi, na ktorých je tento drahokam najčastejšie využívaný. Diamantové šperky v sebe ukrývajú špecifickú príťažlivosť, vďaka ktorej si podmanili prakticky celý klenotnícky svet. Diamant môže svojej obľube vďačiť predovšetkým za svoje jedinečné fyzikálne vlastnosti.
Okrem mimoriadnej tvrdosti môžeme hovoriť aj o svetelnej disperzii, teda rozdeľovaní svetla na jednotlivé farby. Aj práve vďaka tomu sa diamanty vyznačujú jedinečným a len ťažko zameniteľným vzhľadom. Pozrime sa na to, prečo je dôležité posudzovať rozptyl svetla v diamante a čo nám o ňom môže napovedať.
Rozptyl svetla v diamante ovplyvňuje predovšetkým rez. Dobre rezaný diamant spoznáte podľa jeho schopnosti odrážať svetlo. Diamanty sa spravidla režú s 58 výbrusmi, ktoré sú umiestnené tak, aby diamant čo najlepšie odrážal svetlo. Práve toto vybrúsenie dodáva diamantu jeho špecifický vzhľad a ovplyvňuje jeho trblietavosť. Pred samotným výberom diamantu je dobré vedieť, ako môžete spoznať nekvalitne vybrúsený diamant. Základným vodidlom bude pre nás posudzovanie odrazu svetla v diamante. Najprv však trochu fyziky.
Pri posudzovaní odrazu svetla je dôležité pamätať na základnú poučku, že uhol dopadu sa rovná uhlu odrazu a odrazený lúč zostáva v rovine dopadu. Pri rozptyle svetla uvažujeme o tzv. kritickom uhle, ktorý v prípade diamantu predstavuje približne 24,4°. Po osvetlení diamantu s ideálnym rezom dopadá väčšina svetla práve na jeho zadnú stranu a to pod väčším než kritickým uhlom, teda svetlo sa odráža. V prípade, ak svetlo dopadá pod menším než kritickým uhlom, svetlo sa láme. Lom spolu so spomalením rýchlosti svetla v diamante vyvolávajú rozklad svetla na jednotlivé farebné zložky, čo vytvára typické záblesky rôznych farieb a ligotanie.
Poďme sa teda pozrieť na diamant s ideálnym rezom a to, ako cez neho prechádza svetlo. Pri ilustrácii diamantu s ideálnym rezom môžeme vidieť vstupujúce svetlo na pravej strane. To sa odráža na dva lúče vystupujúce cez korunu diamantu po ľavej strane. Môžeme teda zhrnúť, že v prípade ideálneho rezu diamantu sa svetlo odráža od jedného výbrusu po druhý pričom toto odrazené svetlo sa rozptyľuje cez hornú časť diamantu. Ako je to v prípade príliš plytkých a príliš hlbokých rezov?
Pri diamantoch s príliš plytkým rezom sa naopak stretávame s celkom odlišným rozptylom svetla. V týchto prípadoch je zrejmé, že svetlo nevystupuje smerom k oku pozorovateľa ale uniká cez výbrus bez výraznejšieho prejavu. Podobné je to aj v prípade diamantov s príliš hlbokým rezom. Hlboký rez diamantu spoznáte podľa toho, že svetlo uniká opačnou stranou výbrusu.
Vybrúsenie diamantu je bezpochyby jednou z najdôležitejších vlastností a zároveň veľmi podstatným parametrom, ktorý ovplyvňuje jeho cenu. Treba však pamätať na to, že každý diamant si pri spracovávaní vyžaduje individuálny prístup a zároveň, že osobné preferencie každého z nás môžu byť pri výbere diamantu diametrálne odlišné.