Rubín - kráľ drahokamov

Jediná vec, ktorá odlišuje rubín od zafíru, je farba. V mineralógii sa ale jedná o ten istý nerast – korund, ktorý má na Mohsovej stupnici číslo deväť, čo ho v tvrdosti radí hneď za diamant. Farba určila aj jeho názov,               slovo rubín totiž pochádza z latinského rubeus, čo znamená červený.

 

Rubíny, zdroj: quora.com

 

Niečo z histórie

Typická farba – červená –  robí z rubínu žiadaný drahokam. Bežne je červená farba spájaná so silnými emóciami a pocitmi. Je farbou lásky, vášne, ale aj krvi, hnevu a zúrivosti.

Rubín má špeciálny význam má najmä vo východných kultúrach. V starovekom indickom  jazyku sanskrit sa rubín označoval pojmom ratnaraj, čo znamená „kráľ drahých kameňov“. V hinduistickom náboženstve sa rubínu pripisovali schopnosti ochrániť svojho nositeľa pred nepriateľom a vojvodcom, ktorí nosili rubín, mali zaručovať neporaziteľnosť. Osádzali sa na korunovačné klenoty, zbrane, dýky, prilby alebo konské postroje. Okrem toho sa verilo, že tí, ktorí zamurovali rubín do základov domu, zabezpečili budove dobrý osud.

Rubíny sa štyrikrát spomínajú aj v biblii, vždy v súvislosti s krásou a múdrosťou.

 

Sada kráľovských klenotov bavorskej kráľovnej Terezy (1830), zdroj: hiveminer.com

 

Pôvod a výskyt

Najkrajšie rubíny sa vytvárajú v mramorových ložiskách. Medzi vrstvami mramoru sú nepravidelne rozložené vrstvy červeného korundu. Tieto rubíny majú veľkú hodnotu. Dôvod je jednoduchý. V mramore nie je takmer žiadne železo, ktoré by zmatňovalo žiarivo červenú farbu. Okrem toho rubíny mramorového pôvodu pod ultrafialovým žiarením často svetielkujú, na čo postačí aj žiarenie obsiahnuté v slnečných lúčoch.

Ďalším prostredím výskytu rubínov je bazalt. V ňom je vyšší obsah železa, takže farba týchto rubínov je tmavšia a menej intenzívna.

Najdôležitejšie ložiská rubínov sa nachádzajú v Strednej Ázii, v štátoch Juhovýchodnej Ázie, ako sú napr. Vietnam, Mjanmarsko alebo Thajsko, v Indii a na Srí Lanke a v štátoch východnej Afriky.

 

Rubín v mramore, zdroj: hyperphysics.phy-astr.gsu.edu

 

Technické informácie

Červenú farbu rubínov spôsobuje chróm. Čím je ho viac, tým je červená farba intenzívnejšia a silnejšia. Najžiadanejšie rubíny sú tie s odtieňom nazývaným aj „holubia krv“, ktorú William Fernie opísal ako „hlbokú, číru a bohatú červenú, bez prímesi modrej alebo žltej“.

Rovnako ako pri zafíroch, ani čistota rubínov v drvivej väčšine nie je úplne dokonalá. Bývajú znečistené inými prvkami, čo sa odstraňuje tepelným ohrevom. Ten zintenzívňuje červenú farbu, odstraňuje fialkastý nádych a posilňuje hviezdicový efekt. Rôzne povrchové nedokonalosti sa ošetrujú sklom. Výsledkom je aj vyššia žiarivosť.  

Korundy (zafíry aj rubíny) sú minerálom, ktorý sa najčastejšie vyrába aj synteticky. To spôsobilo, že na trhu s rubínmi je široký výber  – od lacnejších až po tie skutočne drahé.

Rovnako ako pri iných drahých kameňoch, aj cena rubínov je definovaná jeho vlastnosťami ako farba, čistota, kvalita obrúsenia, karátová váha a tvar.

 

Rubíny očistené tepelným ohrevom, zdroj: gemstoneuniverse.com

 

Využitie

Rubíny patria medzi štyri vzácne drahokamy (diamanty, zafíry, rubíny a smaragdy). Ich cena býva vysoká, niekedy je cena za karát pri rubínoch dokonca vyššia ako pri diamantoch. Na trhu s farebnými drahokamami sú jednoznačne najväčšími hviezdami. Vzácnosť a vlastnosti rubínu ho dostali medzi tradičné kamene kráľovských šperkov a vysokej šľachty. Jeho obľuba pretrváva dodnes. Keďže vyjadruje lásku a vášeň, patri medzi obľúbené romantické dary.

Využitie rubíny nájdu aj v priemyselných a remeselných odvetviach ako hodinárstvo, výroba medicínskych nástrojov a v laseroch. Typický červený laserový lúč v laseroch je spôsobený práve rubínom, ktorý sa použil aj v prvom laseri v roku 1960.

 

Rubínová laserová tyč, zdroj: flickr.com

 

Slávne rubíny

Zvyčajne nebývajú rubíny práve najväčšie drahokamy. Rubíny v dobrej kvalite a s váhou väčšou ako jeden karát sa už považujú za vzácne a ich cena rapídne rastie každým karátom navyše. Vďaka tomu už aj relatívne malé rubíny môžu dosiahnuť cenu niekoľko miliónov dolárov. Napríklad rubínový prsteň Etcetera, ktorý má len niečo viac ako 6 karátov, bol v roku 2012 predaný za viac ako tri milióny amerických dolárov. S cenou viac ako pol milióna dolárov za karát je tak rekordmanom medzi drahými kameňmi.

Ďalší slávny rubín, ktorý kúpil Richard Burton Elizabeth Taylorovej v roku 1968, má 8.24 karátu a v roku 2011 sa predal za 4,2 milióna dolárov. Samozrejme, existujú aj omnoho väčšie rubíny, tie najväčšie sa ale často zachovávajú v podobe, v akej sa našli, a sú majetkom rôznych múzejných inštitúcií. Rubín Nawata, takmer päťsto karátový nerast, je súčasťou mjanmarského národného pokladu a dostal sa dokonca aj na poštové známky.

 

Známy rubínový prsteň Elizabeth Taylor, zdroj: theadventurine.com

 

 

 

 

Zdroje:

http://www.gia.edu/ruby

https://en.wikipedia.org/wiki/Ruby

http://www.crystalvaults.com/crystal-encyclopedia/ruby

http://www.minerals.net/gemstone/ruby_gemstone.aspx

 

 

 

Napíšte nám
Meno:
Telefón:
E-mail:
Overovací kód: *
Text správy:
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia