V každej ľudskej činnosti sú niektorí jedinci lepší ako ostatní. Toto pravidlo nepozná výnimku. Obzvlášť to platí v umení, dizajnérstve alebo šperkárstve. Do hry tu vstupuje nielen šikovnosť rúk tvorcu, ale aj jeho osobité vnímanie sveta a krásy. Tí najlepší klenotníci v sebe spájali a spájajú schopnosti na dokonalé technické spracovanie šperkov, vycibrený vkus a talent vyberať a spájať len tie najlepšie materiály. Okrem toho je tu ale ešte niečo navyše. Určité mimoriadne vlohy, jedinečné nadanie, ktoré ich odlišuje od zvyšku a dáva ich dielam punc jedinečnosti a nadpozemskej krásy.
V histórii bolo mnoho tvorcov krásnych a originálnych šperkov. Ale nie je to len o šikovných rukách a umeleckej vízií. Mnoho zakladateľov slávnych firiem obchodujúcich so šperkami a drahými kameňmi neboli zlatníci, ale obchodníci. Svoje meno prepožičali celej firme, ktorá sa stala zárukou kvality.
Tiffany dizajnérska dielňa, zdroj: ophirgallery.com
Jedno z najväčších klenotníckych a zlatníckych impérií založil v roku 1847 Louis-Francois Cartier. V tomto roku mladý učeň zdedil klenotníctvo svojho majstra v Paríži. Obchodné nadanie sa mu nedá uprieť, už o pár rokov si u neho nakúpila princezná Mathilda, sesternica cisára Napoleona III. V roku 1874 prebral firmu syn Alfréd, ale až jeho traja synovia – Louis, Pierre a Jacques urobili z mena Cartier svetovo preslávenú značku. Na prelome 19. a 20. storočia prišli s nevídanou vecou, ktorá zmenila pánsku módu a značke Cartier vytvorila jeden z najslávnejších produktov. Pánske náramkové hodinky. V ich tvorbe a dizajne sa Cartier stal absolútnym majstrom. Hodinky Cartier sa stali symbolom elegancie a prestíže a za viac ako storočie svojej existencie ich na svojom zápästí nosil takmer každý, kto chcel naozaj niečo znamenať.
Alfréd Cartier so synmi, zdroj: lesaulon52.canalblog.com
Značka Cartier ale nemala zákazníkov len medzi obyčajnými ľuďmi. Šperkami zásobovala portugalský, španielsky a najmä anglický dvor. Eduard VII. povedal, že Cartier je „klenotník pre kráľov a kráľom medzi klenotníkmi.“ To ako slová uznania určite potešilo.
Cartier Santos, prvé pánske náramkové hodinky značky Cartier, zdroj: ablogtowatch.com
V 70. rokoch 20. storočia firma Cartier prešla z rúk rodiny do nového vlastníctva, značke to ale na popularite neubralo. Dodnes patrí k najväčším hráčom na trhu šperkov a klenotov. Ale nepredáva len šperky a hodinky, pod jej značkou nájdeme aj parfumy, okuliare alebo luxusné úžitkové predmety. Spoločnosť pôsobí celosvetovo a jej tohtoročný zisk sa odhaduje na 6 miliárd dolárov. O tom Louis-Francois Cartier pred viac ako 150 rokmi určite ani nesníval.
Ak už známu spoločnosť Tiffany & Co. nepozná každý podľa jej výrobkov, tak o nej určite počul vďaka slávnemu filmu s Audrey Hepburn Raňajky u Tiffanyho, nakrúteného podľa novely Trumana Capoteho. Spoločnosť bola založená ešte skôr ako Cartier, a to už v roku 1837. Vznikla ešte pod názvom Tiffany, Young & Ellis a v prvý deň predaja traja spoločníci zarobili necelých 5 dolárov. V roku 1853 Charles Lewis Tiffany prevzal väčšinovú kontrolu a premenoval firmu na Tiffany & Co. Ešte predtým, v roku 1845, predstavila spoločnosť slávnu Modrú knižku – katalóg, ktorý uverejňuje každoročne na jeseň a vo svete milovníkov šperkov, zlatníkov a klenotníkov je to vždy udalosť.
Obchod Tiffany & Co. na Piatej avenue v New York City, zdroj: pinterest.com
V roku 1878 Charles Lewis Tiffany kúpil 287 karátový žltý diamant, ktorý bol obrúsený a pomenovaný jednoducho ako Tiffany Diamond. Na začiatku 20. storočia sa syn Charlesa Lewisa, Louis Comfort Tiffany, stal v spoločnosti riaditeľom oddelenia dizajnu.
So spoločnosťou pracovali najväčšie mená svetového dizajnu, napríklad slávny dizajnér Jean Schlumberger alebo Andy Warhol, ktorý pre Tiffany & Co. vytvoril sériu vianočných pohľadníc.
Okrem osobných šperkov spoločnosť vytvára aj športové trofeje a poháre. Trofej Vinca Lombardiho pre víťaza Super Bowlu, víťazná trofej šampionátu v americkom futbale, Larry O'Brien trofej pre víťaza finále NBA a množstvo iných. Tiffany & Co. často vypracováva aj prstene pre členov víťazných tímov.
Kultový Tiffany zásnubný prsteň, zdroj: sde.com
Tiffany je spoločnosť, ktorá od svojho zrodu stála za vznikom tých najkrajších a najvzácnejších šperkov a diamantov na svete. Dokonalý dizajn, ako napríklad pri kultovom Tiffany zásnubnom prsteni, ktorý tento rok oslávil 130 výročie, materiály najvyššej kvality (Tiffany & Co. stanovila štandard pre čistotu platiny na 95%) a precízne spracovanie preslávili spoločnosť na celom svete.
Harry Winston sa narodil v roku 1896. Jeho rodičia imigrovali do Ameriky z Ukrajiny, kde Harryho otec Jacob vlastnil malé klenotníctvo. Svoj prvý obchod pod značkou Harry Winston, Inc. otvoril v roku 1932 v New Yorku. Harry mal talent na obchod a bol vášnivý gemológ, čo sa odrazilo aj na jeho prístupe k šperkom – dizajn sa vždy točil okolo konkrétnych drahokamov a ich kovové osadenie bolo len doplnkové. Samozrejme, všetko len v najvyššej kvalite. Počas svojho života si zaslúžene získal prezývky ako Kráľ diamantov alebo Klenotník hviezd. Tá druhá narážala na fakt, že bol mimoriadne obľúbený v Hollywoode a slávnostné odovzdávanie cien Akadémie sa neraz zvrhlo na prehliadku šperkov od Harryho Winstona.
Obchod Harry Winston na Piatej avenue v New Yorku , zdroj: visit5thavenue.com
Harry Winston sa celosvetovo preslávil aj svojou zbierkou diamantov. Neraz bol ochotný kvôli získaniu výnimočného kusu precestovať celý svet. Kupoval surové diamanty, štiepil ich a brúsil do nádherných tvarov. Jeho zbierka historických diamantov a šperkov bola svojho času druhá najväčšia na svete, hneď po tej, ktorú vlastní britská kráľovská rodina. Medzi najslávnejšie diamanty v jeho vlastníctve patrí napríklad slávny Diamant nádeje (áno, ten, čo údajne prinášal vlastníkovi nešťastie a zjavil sa aj vo filme Titanic), McLeanov diamant alebo Napoleonov diamantový náhrdelník.
Ako známy filantrop množstvo týchto vzácnych diamantov daroval Smithonianskému inštitútu, ktorý aj vďaka tomu mohol zriadiť Národnú zbierku drahých kameňov. V roku 1968 bežal v televízií priamy prenos štiepenia surového diamantu Lesotho, ktorý mal viac ako 600 karátov. 40 karátový kus z neho, vybrúsený do krásneho smaragdového rezu, kúpil Aristotle Onassis do zásnubného prsteňa pre Jacqueline Kennedy. Harry Winston zomrel v roku 1978, ale spoločnosť, ktorú založil, pokračuje v jeho úsilí obohacovať svet o nadčasové umelecké a dizajnérske výtvory.
Diamant nádeje, ktorý Harry Winston daroval Smithonianskému inštitútu, zdroj: telegraph.co.uk
Zdroje:
https://en.wikipedia.org/wiki/Cartier_(jeweler)
http://international.tiffany.com/
https://en.wikipedia.org/wiki/Tiffany_%26_Co.
https://en.wikipedia.org/wiki/Harry_Winston
http://www.harrywinston.com/en/history