Zlatnícky slovník obsahuje slová a pojmy, ktoré sú zaužívané v zlatníckom remesle. Nájdete tu známu aj tú menej rozšírenú zlatnícku terminológiu. S nasledujúcimi výrazmi sa môžete stretnúť pri nákupe šperkov, či v komunikácii so svojim zlatníkom pri výrobe šperkov na zákazku.
A, B, C, D, E , F, G, H, CH, I, J, K, L, M, N, O, P, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z
Ide o efekt viac – cípej hviezdy na muglovom brúsenom kameni, spôsobený odrazom svetla. Zvláštnosťou je, že na šperkových kameňoch hviezdicového diopsidu vzniká pri prechode svetla štvorramenná hviezdica. Tento jav sa nazýva asterizmus.
Zlatá tehlička štandardnej rýdzosti 965/1000 a hmotnosti 152,44 gramu. Vyrábajú a predávajú sa v Thajsku. Celkovo sa ročne vyprodukuje niekoľko ton.
Zliatina zlata s najmenej jedným ďalším kovom. Najčastejšie ide o striebro, zinok, meď nikel, mangán alebo paládium. Rýdze a čisté zlato je príliš mäkké a šperky by nevydržali dlhodobé nosenie, preto sa vyrábajú z viacerých zliatin zlata a iného kovu.
Predstavuje schopnosť drahého kameňa odrážať svetlo, žiarivosť.
Označujeme ním diamant či iný drahokam vybrúsený do formy s celkom 56 ploškami tak, aby čo najviac vynikol jeho lesk. Od roku 1917 poznáme aj tzv. briliantový brus, ktorého autorom je Marcel Tolkowski. Pojmy diamant a briliant sa často zamieňajú. Ako pravý briliant by mal byť označovaný iba okrúhly diamant s preň typickým brusom.
Jeho autorom je Marcel Tolkowski a poznáme ho od roku 1917. Ide o ideálny brus s matematicky vypočítanými proporciami, ktorý bol svojím autorom navrhnutý tak, aby čo najideálnejšie využil brilanciu a disperziu diamantu.
Je fazetovaný (šikmo zrezaný) drahý kameň s tvarom trojrozmernej kvapky, často s vyvŕtanou dierkou.
Je pojem označovaný tvarovanie drahého kameňa obrusovaním a leštením. Na konci tejto činnosti je šperkový kameň svojich tvarov.
Označuje typ zapínania náušníc, kde sa háčik náušnice navlieka do ucha v jej prednej časti. Najčastejšie sa používa pri detských náušniciach.
Ceny závisia od rýdzosti použitého zlata alebo karátovej váhy, štádia zlatníckeho opracovania, trhovej ceny zlata a dizajnu každého klenotníckeho výrobku.
Predstavuje zliatinu rýdzeho zlata a medi. Čím sa v zliatine nachádza väčší podiel medi, tým je sfarbenie červenšie.
Je nižší typ hladkého brusu drahého kameňa bez faziet.
Zlaté tehly, ktoré sú určené výhradne pre Vietnam. Pamp bola prvou švajčiarskou rafinériou, ktorá vyrábala tehly pre Vietnam.
Najtvrdší známy prírodný nerast a jeden z najobľúbenejších minerálov v šperkárstve a klenotníctve. Hmotnosť diamantu sa uvádza v karátoch (Carat, skratka ct), kde 1 karát je 0,2 g. Diamanty sú známe svojimi výnimočnými vlastnosťami, ako sú tvrdosť a vysokou schopnosťou rozptýlenia svetla.
Základné parametre k hodnoteniu diamantov označujeme aj skratkou 4C. Posudzujú sa základné parametre diamantov ako brús (cut), váha (carat), čistota (clarity) a farba (color), ktoré majú zásadný vplyv na cenu diamantu.
Je metóda zušľachťovania drahých kameňov, pri ktorej sa kamene dlhodobo zahrievajú na vysokú teplotu za prítomnosti chemických látok. Difúziou sa trvalo zmení zafarbenie povrchu kameňa, avšak hmota vo vnútri zostáva bez zmien.
Je lámanie bieleho slnečného svetla od druhových farieb spektra pri prechode drahým kameňom.
V šperkárstve sa tak nazýva kovová tyčinka náušníc, ktorá sa preťahuje ušným lalokom. Aby nevypadla, uzatvára sa puzetou (na nasunutie) alebo balónikom (na zaskrutkovanie).
Je povrchová úprava šperkov. Ide o dutý alebo fúkaný tovar, kde povrch je upravený do sýtej zlatej až mincovej farby. Vzhľadovo môže byť vyleštený do hladka alebo pomocou špeciálnej technológie upravený na vzhľad poškriabania.
Je výrazne a zvláštne tvarovaný, alebo zafarbený drahý kameň. Príkladom môže byť farebný diamant a dvojitá perla.
Farba zlata je určená dvomi faktormi. Prvý faktor je typ kovov obsiahnutých v zliatine a druhým faktorom je percento každého kovu v zliatine.
Zlatnícky pojem, ktorý vyjadruje zasadzovanie drahého kameňa alebo iného materiálu do šperku. Fasovanie rovná sa zasadenie. Rozlišujeme fasovanie do krapen, do obruby a do zrniek.
Je vybrúsený povrch drahého kameňa do malých odrazných plôšok.
Pojem využívaný hlavne v šperkárstve. Filigránom sa nazýva jemný a tenký zlatý alebo strieborný drôtik, z ktorého šperkár tvorí ozdobné ornamenty alebo aj celé šperky.
Vzniká v drahom kameni pri dopadne energetických lúčov UV žiarenia. Ide o proces, v ktorom drahý kameň v ultrafialovom svetle vysiela lúče viditeľného svetla.
Šperk, ktorý je zaujímavý tým, že je dutý a na vzhľad pôsobia väčším objemom, ako je ich skutočný váha.
Je vytvorenie a aplikovanie maličkých guličiek zlata alebo striebra na povrch kovu. Používa sa ako spôsob dekorácie.
Je viditeľná a vystupujúca časť obrúčky prsteňa, ktorá je po nasadení na prst umiestená na vrchu prstov. Väčšinou obsahuje drahé kamene uchytené do niektorých typov zasadenia.
Zlaté vietnamské tehly s hologramom obľúbené na strednom východe.
Zasadenie konštruované pre optické zväčšovanie objemu diamantu tým, že sa okolo neho vytvorí lúčový, zlatý alebo platinový disk.
Sú pevné, plynné alebo kvapalné častice cudzej látky uzatvorené v hmote drahého kameňa. Pomáhajú identifikovať minerálny druh, dosvedčujú pravosť kameňa a lokalitu nálezu.
Je samostatný kameň v zapečatenom puzdre, alebo zatavený vo fólií. Súčasťou je certifikát o druhu, výbruse, veľkosti a pôvode.
Ide o špecifickú formu striebra, ktorá je používaná k investičným účelom. Hovoríme o strieborných minciach, tehličkách alebo zliatkov s vysokou rýdzosťou, až 99,9% a definovanou hmotnosťou. Hlavnú hodnotu tvorí kov samotný.
Investičné zlato je forma zlata, ktorá je používaná ako investičný nástroj podobne ako cenné papiere. Príkladom investičného zlata môžu byť zlaté zliatky, tzn. zlaté tehličky, ktoré sú kupované zo zberateľských dôvodov, alebo ako investícia.
Je metóda zušľachťovania drahých kameňov ožarovaním, pri ktorej sa mení alebo zosilňuje zafarbenie kameňa.
Je dúhová farbohra vyvolaná odrazom svetla od štruktúr vo vnútri hmoty drahého kameňa, pri ktorom sa biele svetlo rozkladá na dúhové farby spektra.
Karát je jednotka rýdzosti (Kt). Medzi najbežnejšie klenotnícke zliatiny dnes patria s rýdzosťou 9 Kt (375 g Zlazo/kg), 14 Kt (585 g Zlato/kg) a 18 Kt (750 g Zlato/kg), pričom 24 Kt je rýdze zlato.
Zlatá tehla s váhou 1kg, ktorá je najbežnejšie obchodovateľná tehla na svete.
Zlatá tehla vyrábaná v Japonsku od začiatku 60 rokov. Tehla je oválneho tvaru podobnému tradičným minciam používaných v Japonsku medzi 16. a 19. storočím.
Termín Kobylka súvisí s náušnicami. Je to ich časť, ku ktorej je prichytený zatvárací patent. Kobylka je najnamáhanejšia časť náušnice. Ak je príliš opotrebovaná, tak hrozí, že sa náušnica sama otvorí.
Je horná časť fazetovaného kameňa.
Sú drahé kamene, ktoré sa ťažia vo vojnových oblastiach a často slúžia k financovaniu týchto konfliktov.
Kubické zirkónia sú najvernejšími alternatívami prírodných diamantov, rozdiely sú voľným okom nepozorovateľné. Ide o priemyselne vyrábanú zmes oxidu zirkónia a oxidu ytria. Vyrába sa za extrémnych podmienok a teplotách až okolo 2800 ° C. Synonymom pre tento pojem je syntetický zirkón.
Je schopnosť povrchu drahého kameňa odrážať lúče svetla. Najvyšší lesk má diamant.
Nepravidelný povrch, ktorý vznikne vtedy, keď sa kameň úderom prelomí na dve časti.
Jediná látka, ktorá má schopnosť rozpustiť zlato, je to zmes kyseliny chlorovodíkovej a dusičnej.
Je matečná hornina, ktorá v prírode obklopuje surový drahý kameň.
Stupnica tvrdosti od 1 po 10, ktorá označuje schopnosť kameňa rýpať a byť rýpaný inými materiálmi. Diamant je 140x tvrdší ako jeho predchodca Korund. Tvrdosť diamantu spôsobuje jeho odolnosť voči všetkým ostatným kameňom, avšak diamantom sme schopný urobiť vryp do akéhokoľvek kameňa. Poradie od najmäkšieho po najtvrdší kameň:
1. Mastenec
2. Sádrovec (kamenná soľ)
3. Vápenec (kalcit)
4. Fluorit
5. Apatit
6. Živec
7. Kremeň
8. Topas
9. Korund
10. Diamant
Drahý kameň leží celý ponorený v lôžku, do ktorého bol vsadený a uchytený pomocou zaklepaním kovu cez vonkajšiu hranu kameňa.
Nazýva sa tak tá časť prsteňa, ktorú si navliekame na prst.
Je metóda pri ktorej sa vymodeluje 3D štruktúra z vosku, tá sa obalí jednoliatou formou a postupným zahrievaním sa vosk roztaví a vytečie. Do vzniknutej dutiny sa naleje roztavený kov.
Je mliečne modravý, biely efekt spôsobený rozptylom krátkovlnného svetla odrazený od drobných čiastočiek vo vnútri drahého kameňa.
Sfarbenie povrchu kovu reakciou s chemickými látkami.
Je typ zasadenia, pri ktorom je väčší počet drobných drahých kameňov zasadených tesne vedľa seba zrnkovou technikou.
Je retiazkovina pilovaného vzhľadu, pri ktorom sú hrany ručne alebo strojom zbrúsené a v prípade použitia plného materiálu patrí medzi absolútne najpevnejšie.
Jav, kedy sa drahý kameň pri pohľade z rôznych strán javí rozdielne sfarbený. Dokonca môžeme vidieť nie len rôzne odtiene ale aj dve až tri celkom odlišné farby.
Šperk, ktorý je vytvorený bez akýchkoľvek dutých častí. Takéto šperky majú väčšiu odolnosť.
Je vertikálna časť uchytenia drahého kameňa v prsteni pri krapnovom alebo korunkovom zasadení.
Inak nazývaný aj štátny punc predstavuje úradnú značku na predmetoch vyrobených z drahých kovov, akými sú zlato, striebro alebo platina. Pre bežné človeka to znamená miniatúrnu vyrazenú značku na málo viditeľnom mieste vášho šperku tak, aby nenarúšal jeho dokonalú krásu.
Zlatník tak nazýva pliešok, ktorý je súčasťou puzetového zapínania náušníc. Uzatvára driek a tyčinku, ktorou sa náušnica preťahuje ušným lalokom.
Je ohyb svetla pri prechode z jedného optického prostredia vzduchu, do iného drahého kameňa.
Technika postupného zahrievanie kovu až na takú teplotu, pri ktorej dôjde k zvrásneniu povrchu do typicky dekoratívnej textúry.
Rovina, podľa ktorej sa môže kryštál rozštiepiť. Poznáme dokonalú štiepnosť až slabú štiepnosť minerálov.
Striebro oxiduje na vzduchu, tzn. že černie. Prirodzene stráca svoj lesk, znižuje sa jeho kvalita a životnosť. Ródiovanie je proces, týmto veciam zabraňuje. Strieborný šperk sa ošetrí tenkou vrstvou ródia. Šperk získa lepší vzhľad a odolnosť proti prirodzenej oxidácii (černaniu).
Trojčíslie, ktoré vyjadruje hmotnostný pomer drahého kovu v materiálu či zliatine. Tradične sa udávalo v karátoch (Ct), dnes častejšie v tisícinách. Najčastejšie používané rýdzosti zlata sú:
14 karátov - 585/1000
18 karátov - 750/1000
24 karátov - 999/1000, teda rýdze zlato
Farba kryštálu vyvolaná nie jeho hlavnými zložkami, ale nepatrnými prímesami iných chemických prvkov- nečistôt.
Je pretiahnutý, osemhranný výbrus drahého kameňa, ktorý má tvar lichobežníka.
Zlato ako prírodný prvok je ovplyvnený chemikáliami ako sú chlór a ďalšie používané v čistiacich prostriedkoch. Skladaním šperkov pri používaní čistiacich prostriedkov predĺžite ich životnosť a obmedzíte ich opotrebovaniu a strate lesku. Na čistenie zlatých šperkov je dobré použiť mydlo bez detergentov a jemnú zubnú kefku, alebo si môžete vaše šperky dať vyčistiť priamo v zlatníctvach.
Striebro je chemický prvok označovaný v periodickej tabuľke chemických prvkov značkou Ag (lat. Argentum). Patrí medzi ušľachtilé drahé kovy, je bielej farby a človek ho používa už od staroveku. Vyznačuje sa najlepšou elektrickou a tepelnou vodivosťou zo všetkých známych kovov. Slúži aj ako súčasť rôznych zliatin.
Je spojovanie kovov celoplošným zahriatím na teplotu tavenia. Povrch dvoch plátkov kovu sa roztaví a pliešky sa spoja do jedného.
Tepanie je veľmi stará zlatnícka metóda, pri ktorej sa šperk alebo jeho časti opracovávajú kladivkom. Používali ich už starovekí zlatníci a dôkazom tejto starovekej metódy je aj maska Tutanchámonovej tváre vytepaná z jediného kusu zlatého plechu.
Je vypaľovanie, bežný spôsob ošetrenia drahých kameňov vysokou teplotou. Môže dôjsť k zvýrazneniu farby alebo zmene farebných odtieňov drahých kameňov.
Je kameň zložený z troch častí z ktorých je jedna tvorená pravým drahým kameňom a ostatné sú napríklad zo skla, fólie, syntetického alebo podradného (menej kvalitného) kameňa.
Odvodený názov z anglického slova (troy ounce) je tradičná jednotka hmotnosti ušľachtilých kovov, platiny, zlata, striebra, drahokamov, mincí a perál. Jej názov je odvodený od malého francúzskeho mesta Troyes, ktoré bývalo dôležitým obchodným centrom v období stredoveku.
Vytlačenie dekoratívnej textúry do zlatého, alebo strieborného pliešku.
Je zlatnícky termín pre prívesok, teda ozdoba, ktorú nosíme na retiazke.
Kovová tyčinka náušníc, ktorá sa preťahuje ušným lalokom. Aby nevypadla, tak sa uzatvára puzetou. Na rozdiel od obyčajného drieku je zabezpečená závitom.
Prírodný nerast, ktorý sa v šperkárstve využíva pre vysoký lom svetla. Zirkón sa v súvislosti s kubickou alebo syntetickou zirkóniou využíva na umelé vyrábanie alternatívnych diamantov.
Zlato je chemický prvok označovaný v periodickej tabuľke chemických prvkov značkou Au (lat. Aurum) a s protónovým číslom 79. Označujeme ho za žltý, ušľachtilý, stály a veľmi kujný kov, ktorý je známy už od obdobia staroveku. Je tepelne aj elektricky vodivý a v prírode sa vyskytuje najmä v rýdzej forme. Šperky z rýdzeho zlata by svojou mäkkosťou dlho nevydržali, preto sa v šperkoch kombinuje aj s inými kovmi.
Je základné pravidlo menového systému, kde základným meradlom je zlato. Mena ktorá je používaná ako jednotka zaúčtovania (obchodovania) je odvodená od váhy zlata, ktorá sa v ideálnej situácií nemení.
Spôsob zasadenia, kde je fazetovaný kameň uchytený drobnými zrnkami kovu, odrypnutými a vytvarovanými do hladka pomocou špeciálneho nástroja.
Žlté zlato vzniká zliatinou zlata, striebra a medi. Je najobvyklejšou zliatinou zlatých šperkov.