Tyrkys

Tyrkys je jeden z najstarších kameňov využívaných na estetické účely. Hrobky egyptských faraónov odhaľujú, že už 4000 rokov pred  n.l. bol tyrkys obľúbeným drahokamom. Jeho nepriehľadný lesk a magická farba očarovali staroveké kultúry na celom svete. Názov tyrkys pochádza z francúzskeho výrazu pierre turquoise, čo znamená „turecký kameň“. Do Európy sa totiž dostal obchodnými cestami vedúcimi cez Turecko a benátski kupci ho často nachádzali v tureckých bazároch.

zdroj: https://i.pinimg.com

Niečo z histórie

V starovekom Egypte bol tyrkys rozšíreným a populárnym drahým kameňom. Slávna Tutanchamónova maska bola okrem iných kameňov z veľkej časti vyložená tyrkysom. Archeologické vykopávky odhalili, že v Číne remeselníci pracovali s tyrkysom už viac ako pred 3 000 rokmi.

Tutanchamónova maska zdroj: https://qph.ec.quoracdn.net

Tyrkys je dôležitý kameň pre pôvodných obyvateľov Južnej aj Severnej Ameriky. Indiáni ho mali vo veľkej obľube a pripisovali mu magické schopnosti. Mnohé z veľkých umeleckých pamiatok pôvodných amerických obyvateľov je z tyrkysu.

Pôvod a výskyt

Tyrkys sa vytvára na suchých a neúrodných miestach, tam, kde kyslá a na meď bohatá podzemná voda presakuje do nižších vrstiev a reaguje s minerálmi bohatými na fosfor a hliník. Touto reakciou vzniká polopriehľadná až nepriehľadná zloženina obsahujúca všetky spomenuté prvky. Tyrkys sa stal typickým príkladom nepriehľadného farebného kameňa, ktorý sa používal a používa aj ako drahokam, aj ako ozdobný materiál.

zdroj: https://fineartamerica.com

Takmer všade, kde sa vyskytoval, si prvé civilizácie tyrkys veľmi cenili a využívali ho na náboženské alebo ozdobné účely. Čína, Egypt, Irán, Mexiko alebo USA, to sú krajiny, kde vznikali výrazné a silné kultúry, ktoré považovali tyrkys sa jeden z najdrahocennejších materiálov. Práve Irán, teda staroveká Perzia, je miestom, odkiaľ pochádza tyrkys vo svojej najdokonalejšej farbe. Hoci sa takto sfarbený tyrkys nachádza aj inde, meno Perzský tyrkys mu už ostalo. Perzský tyrkys má farbu oblohy alebo drozdieho vajíčka.

Vajíčka Drozda sťahovavého (Turdus migratorius) sú vo farbe najkrajších tyrkysov,

zdroj: frenchtwistedwoman.com

Technické informácie

Tyrkys dosahuje na Mohsovej stupnici tvrdosti maximálnu hodnotu 6. Vďaka svojej mäkkosti sa s ním pomerne dobre pracovalo, vďaka čomu mohlo byť z neho vytvorených množstvo sošiek a iných náboženských alebo umeleckých predmetov. Štruktúra tyrkysu je tvorená mikroskopickými kryštálmi, ktoré tvoria celkovú hmotu tyrkysu. Čím sú bližšie k sebe, tým je tyrkys lesklejší a hladší a má väčšiu hodnotu. Ak sú od seba vzdialenejšie, povrch tyrkysu je hrubší a matnejší a jeho cena je nižšia. Blízkosť týchto kryštálov neovplyvňuje len výzor, ale aj trvácnosť tyrkysu.

Prierez tyrkysu zdroj: https://t1.pixers.pics

Tyrkysové zásoby sa zvyčajne formujú v limonite bohatom na železo alebo v pieskovci. Tieto horniny sa často dostávajú aj do štruktúry tyrkysu a vytvárajú v ňom akúsi sieť žiliek hnedej alebo žltohnedej farby. V mineralógii sa tento jav nazýva matrix. Klenotníci sa snažia obrúsiť a orezať tyrkys tak, aby sa tento matrix v tyrkyse neobjavoval. Niekedy je tyrkys s hosťujúcou horninou tak prepletený, že sa tomu nedá vyhnúť. Zvyčajne je tyrkys s matrixom menej hodnotný, ako jeho čistý variant. Vyskytujú sa ale prípady, keď je tento matrix pravidelný, jemný a pripomína pavučinu, čo tyrkysu nielenže nemusí uberať na hodnote, ale môže ju dokonca znásobiť.

Diadém cisárovnej Marie Louise, zdroj: syzhuoqi.cn

Využitie

Kvôli svojej mäkkosti sa tyrkys odjakživa využíval ako šperk a ozdobný materiál. Jeho priemyselné využitie je nulové, o to bohatšie je ale to umelecké. Okrem klasického šperkárstva, kde sa využíva v prsteňoch, náušniciach, príveskoch a rôznych iných klenotoch, si našiel využitie aj v rôznych ozdobných predmetoch. Indiáni z neho vytesávali symboly blízke ich kultúre – vtáky alebo ryby. Takisto sa často využíval ako kameň do mozaík alebo sa ním obkladali a vykladali iné predmety alebo časti budov. Známe tyrkysy a tyrkysové šperky len dokazujú, ako rozšírený tento drahokam bol. Pochádzajú totiž z rôznych oblastí a kultúr. Diadém cisárovnej Márie Louisy bol darček Napoleona svojej druhej manželke. Diadém je osadený 79 Perzskými tyrkysmi v celkovej váhe 540 karátov a viac ako tisíckou malých diamantov (spolu 700 karátov) osadených v zlate a striebre. Mozaika Aztécky dvojhlavý had, ktorá vznikla v 15. až 16. storočí , je vykladaná tyrkysom, úlomkami z krabích pancierov a mušľami. Pravdepodobne ju aztécky panovník Montezuma II. daroval Hernánovi Cortézovi v roku 1519. Dnes je v Britskom múzeu. Slávna je Tutanchamonóva maska. Objavil ju v roku 1925 Howard Carter a hneď sa stala jedným z najslávnejších umeleckých artefaktov na svete. Bola bohato vykladaná tyrkysom. Známy je aj náhrdelník Indiánov z kmeňa Navajo alebo tyrkysová fľaša zo starovekej Číny.

Dvojhlavý aztécky tyrkysový had, zdroj: en.wikipedia.org

 

Zdroje:

https://en.wikipedia.org/wiki/Turquoise

https://www.crystalvaults.com/crystal-encyclopedia/turquoise

http://www.gia.edu/turquoise#gem-overview

http://www.minerals.net/mineral/turquoise.aspx

http://geology.com/minerals/turquoise.shtml

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Napíšte nám
Meno:
Telefón:
E-mail:
Overovací kód: *
Text správy:
Správa sa odosiela ...
* - povinné polia